Chci se účastnit Metodika

Stránky minulého forecastingového turnaje OPTIONS 2020-2021

Zprávy z minulého běhu turnaje

Leden 2022 na základě zkušeností a poznatků z proběhlých turnajů vydáváme certifikovanou metodiku využití úsudkového forecastingu ve veřejném rozhodování.

22.10 – 28.11 probíhá druhý podzimní forecastingový turnaj.

9. 9. 2021 otevíráme registrace do podzimního turnaje.

17. 8. 2021 proběhl slavnostní galavečer s vyhlášením vítězů, přidělením cen a popsáním dalších plánů. Více se lze dočíst níže.

22. 4. 2021 jsou už zveřejněny otázky a agregované predikce našich forecasterů z jarního turnaje. Navštivte predikce z turnaje.

Dále si dovolujeme všechny zájemce o forecasting upozornit na novou, zajímavou studii o forecastingu ve veřejném rozhodování.

O práci našich partnerů Cultivate Labs s britskou vládou na jejich forecastingovém turnaji vyšel článek v The Economist! Dokonce i náš projekt je tam zmíněn!

18. 3. 2021 jsme zveřejnili otázky a agregované predikce našich forecasterů z prvního kola našeho turnaje. Pokud vás zajímá, co si forecasteři myslí ohledně budoucího vývoje v ČR, navštivte predikce z turnaje.

1. 3. 2021 jsme pozvali přes 500 účastníků, kteří prošli vstupním tréninkem na vlastní forecastingovou platformu od našeho partnera Cultivate Labs, kde je pro ně nachystáno pár zábavných otázek na rozehřátí a vyzkoušení si platformy. První kolo a opravdové predikování začíná už v pátek!

10. 2. 2021 jsme registrovaným účastníkům odeslali e-mail s odkazem na výukové materiály a školení. Jejich vyplnění je podmínkou účasti v turnaji. Pokud vám nic nedošlo, zkontrolujte prosím svoji složku se spamem. Případně nás kontaktujte na options@ceskepriority.cz.

Chcete vědět více o forecastingu?

Přečtěte si první kapitolu knihy Superprognózy, kterou v češtině vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing (celé kniha k zakoupení zde). V našem dalším článku se dozvíte, co se letos stalo ve světě forecastingu. O forecastingu zajímavě pojednává i toto video:

Často kladené dotazy

Jak budou vypadat soutěžní otázky?

Vybrané otázky se budou týkat aktuálních společenských témat. K jejich vyhodnocení dojde během 1 až 3 měsíců od položení otázky.

Kritéria, podle kterých bude otázka vyhodnocena, budou vždy dopředu specifikována v zadání.

Obvyklá podoba otázky je „Stane se (událost) X do (datum) Y?“ nebo „Kdy dojde k (události) X?“ nebo „Jaká bude hodnota nebo množství X do (data) Y?“. Například

Jak budou otázky vyhodnocené?

K hodnocení predikce bude použito tzv. „Řazené kategorické hodnocení“ (The Ordered Categorical Scoring Rule) na základě Brierova skóre, které odměňuje přesnost predikce po tom, co došlo k vyhodnocení otázky. Více o metodě skórování se dozvíte ve vstupním tréninku.

Kolik času mi to zabere?

Úvodní školení (vstupní kvíz a trénink práce s pravděpodobností) bude trvat 1–2 hodiny. Kolik času pak věnujete zodpovězení každé otázky jen na vás. Ze zkušeností lze však říct, že poskytnout kvalitní odhad jedné otázky zabere v průměru 1 hodinu.

Kde najdu přesná pravidla turnaje?

Kompletní pravidla budou zveřejněna 1 až 2 týdny před jejich začátkem.

Kde se o projektu můžu dočíst víc?

Vyšel o nás článek v Hospodářských novinách. Dále můžete sledovat naše sociální sítě, kam dáváme různé relevantní novinky jak k projektu OPTIONS, tak k forecastingu obecně. Sledujte nás na Twitteru, YouTube a Facebooku.

Kde se dozvím odpovědi na další otázky?

Kontaktujte nás na options@ceskepriority.cz a rádi vám odpovíme jakékoliv další otázky.

Shrnutí výsledků z jarního turnaje

  • Prošli jsme více než 10 000 komentářů vytvořených uživateli v průběhu turnaje a vybrali 20, které nejvíce pomohli ostatním k vytváření kvalitních predikcí. Jejich autoři získají finanční odměnu.
  • Forecasteři, kteří byli lepší než dav se stali součástí Odborného predikčního týmu (A). Jejich forecasty budou předávány různým institucím a organizacím. Což by mělo podpořit tyto organizace v lepším rozhodování.
  • Forecasteři, kteří úspěšně splnili všechny podmínky soutěže mohou dále predikovat v rámci Odborného predikčního týmu (B). Je jich 150 a pokud se jejich Brierovo skóre zlepší, mohou povýšit do Odbornného predikčního týmu (A).
  • V říjnu až listopadu chystáme kratší podzimní turnaj. Forecasteři do jeho začátku mohou udržovat formu na bonusových otázkách, které pravidelně přidáváme.
  • Do podzimního turnaje se můžete přihlásit i vy! Registrace je otevřena.

Naši partneři

Forecastingovou platformu, na které náš turnaj budou probíhat vyvinula americká firma Cultivate Labs. Jsou odborníky na forecasting a mají mnoho zkušeností s turnaji. Jejich služby využívá i Good Judgment Open - projekt Phillipa Tetlocka, kde aplikuje svůj výzkum.